Sedmikráskový pečující krém

07.05.2016 18:40


Po nepodařené zimě, která byla zase téměř bez sněhu, přišlo jaro. Uchvátily mne lány sedmikrásek, které na krásně zelených loukách vypadaly jak bílé peřinky v zeleném loži. Na sedmikrásku jsem čekala celou zimu, jelikož vím, že je to opravdu nevšední rostlinka, která má také hojivé a kosmetické využití. Dokonce se používá i v gastronomii třeba do salátů. Další podrobnosti o této bylince se dočtete zde. Tento příspěvek je o krému na obličej (třeba i dekolt), tak zmíním jen ty kosmetické účinky této drobounké křehce vypadající bylinky s obřím účinkem. Chudobka (zlidovělý název pro sedmikrásku) má antioxidační účinky, brání stárnutí pleti, pokožku chrání před vnějším poškození a má prokazatelné hojivé účinky, takže ti, co mají citlivou pleť se sklonem k akné, je sedmikráska to vhodné.

Na 50 ml krému si připravíme:

  • 4g emulgačníh vosku č.3
  • 1g cetyl alkoholu (přidáme když chceme hutnější krém a vosku č.3 dáme o gramík méně)
  • 13ml olejového macerátu ze sedmikrásky
  • 30ml výluhu ze sedmikrásky (hydrolátu nebo macerátu sedmikrásky v glycerino vodní bázi - glycerin:voda - 50:50)
  • 2ml rýžového extraktu
  • 10kp grepfruit nebo pomeranč (působí jako konzervant)
  • 1kp vitamínu E (hojivý účinek, působí jako konzervant)
  • 10kp EO   (palmarosa, geranium, karotka, kadidlo, růže) dle vlastního uvážení


Postup:

I. Do předem alkoholem vydezinfikovaných misek dáme vodní a olejovou fázi. Jako vždy, zvlášť. Jedna miska bude obsahovat cetyl alkohol, emulgační vosk a olej. Druhá miska bude obsahovat hydrolát.

II. Obě misky dáme do vodní lázně, která by neměla mít vyšší teplotu než 70°C

III. Po roztání vosků vlijeme vodní fázi do olejové a v tentokrát ledové vodní lázni mixujeme kapučínovačem do zhoustnutí, poté ještě metličkou.

IV. Když je krém ušlehaný a zchladlý, přidáme ostatní ingredience (za stálého míchání).


Vychytávky:

Zde je třeba dodržovat přísné antiseptické postupy, jelikož sedmikráska má velké skony k hnilobné zkáze. Jestli nechcete jednoho dne objevit zelené neštěstí v bílém krému, opravdu dobře misky, nástroje a dózu vydezinfikujte. Já dózu ještě před použitím vyvařím a vytřu alkoholem.


Diskusní téma: Sedmikráskový pečující krém

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek